REKKELIJK EN PRECIEZEN. VIERHONDERD JAAR GESCHIEDENIS VAN REMONSTRANTEN

lezing door Tjaard Barnard in de Remonstrantse Kerk in Nieuwkoop, Dorpstraat 131.
Eerste lezing in de serie GEDEELDE WAARDEN ZIJN BELANGRIJKE WAARDEN voorjaarcyclus 2025 van de Remonstranten in het Groene Hart en gaat het over klassieke remonstrantse onderwerpen zoals Eigen Verantwoordelijkheid nemen en Geloven zonder Dogma
Remonstranten ontstond toen rekkelijken aan het begin van de 17e eeuw iets royaler keken naar de verantwoordelijkheid van de mens. Mede door alle politieke strijd om de macht tussen Maurits en Oldenbarnevelt liep een kerkelijk conflict uit de klauwen. De Synode van Dordrecht (1618-1619) verwijderde de Remonstranten uit de kerk.
Zij richtten een altijd klein gebleven kerkgenootschap op dat opvallend openstond voor nieuwe filosofie, wetenschap en maatschappij. In de huidige tijd zijn er 4.000 Remonstranten die zoeken naar zin op de grens van kerk, cultuur, maatschappij en wetenschap. Zij schrijven hun eigen belijdenis en zijn eigenzinnig. In het geloof weten zij weinig zeker, behalve dat zij er wat aan hebben om erover na te denken. Zij hebben geen vaste belijdenis, nemen anderen niet de maat, maar voelen wel aan dat er meer is tussen hemel en aarde.

Tjaard Barnard (1968) is predikant in de Remonstrantse Gemeenten Nieuwkoop en Rotterdam en is gepromoveerd op de geschiedenis van de Remonstranten.
Vrij entree
De bijeenkomsten zijn vrij toegankelijk voor iedereen die interesse heeft in een optimistische, constructieve blik op de tijd waarin wij leven. Het programma is een goede gelegenheid om inspiratie op te doen en gelijkstemden te ontmoeten. Of dat nou doorgewinterde Remonstranten zijn of anderen die vinden dat het lot van de wereld hen aangaat. En die bereid zijn daarover na te denken en waar mogelijk hun steentje bij te dragen. U bent van harte uitgenodigd voor alle vier bijeenkomsten.
Aanmelden is niet nodig, mag wel. Ook voor vragen mail met agrooten@planet.nl of bel 06-53672787